Kdo jsme

Naše středisko Strážci je zapsaným spolkem Junáka -českého skauta, z.s., jehož cílem je naplňovat principy výchovy a vzdělávání stále aktivní formou – učení hrou, v praxi, vše podpořeno zdravou rivalitou tak, aby z našich oddílů (dílčí jednotky střediska) vyrostli zdravě sebevědomí občané, kteří se nebojí zastávat své názory a plnohodnotně se zapojit do aktivního žití (viz http://www.skaut.cz). Naše středisko Strážci v dubnu 2018 oslavilo 50 let nepřetržité činnosti.

Svou pestrou činností se snažíme naplňovat principy skautingu a aktivně zaplňovat volnočasové dění dětí a mládeže.

Naše středisko v současnosti sdružuje 5 oddílů s celkovým počtem takřka 100 členů, z nichž je většina mladších 15 let. V normálním, optimálním, období se oddíly během školního roku scházejí pravidelně 1x týdně na oddílových schůzkách, každá družina (dílčí jednotka oddílu 5-10 dětí)  pak ještě 1x týdně na vlastní družinové schůzce. Minimálně co druhý týden jsou víkendové 1-3 denní výpravy, či jiné aktivity (brigády u klubovny, hry ve městě s jinými oddíly, výstavy apod.).

V současnosti máme 5 oddílů, o které pečuje cca 10 dospělých vedoucích.

Rozvrstvení členské základny je mezi 6 lety a dospělostí a je pravdou, že mezi oddíly, které na středisku působí, je jeden z nejúspěšnějších skautských oddílů v Ostravě, a to jak do počtu členů, tak do úspěšnosti na okresních, krajských i celostátních soutěžích.